Sunday, May 18, 2014

What We Eat

This book as been a hot commodity around our house this week.  It is a fascinating read and has amazing photographs that keep the kids' attention for hours on end.  I highly recommend it if you're interested in food, other cultures, etc.
Anyway...after reading through the various articles in this book, I was inspired to take a snapshot of the Crew's own weekly food consumption.  So, while Claude and I were putting away our groceries yesterday morning we set out all that we plan to eat in the coming week and got a quick photo.
I put together a list and the cost of each category of groceries.  These are close estimates that have been rounded up to the nearest dollar just to make things easier.  I may have forgotten a few items and I did not include the exact amounts that we would normally eat.  You probably don't want to know all of those details.  But here's the big picture.

Total Cost of One Week's Worth of Groceries for 2 adults, 4 children (1-6 years old), and 1 infant$130.00

*Items not shown in photo.

Snacks ($15)
Chips, Graham crackers, Ritz crackers, Granola bars, Popcorn, Pickles

Bread and Other Grains ($18)
Cheerios, Bread (1 loaf store bought; 3 loaves homemade), Corn tortillas, Brown rice, Whole wheat pasta, Oats, *Flour and other bread-making ingredients, *Hamburger buns

Protein--Meat, Beans, Etc. ($17)
Eggs, Garbanzo beans, Peanut butter, *Refried beans (homemade), *Black bean burgers (homemade), *Hamburger patties, Ground turkey

Dairy ($21)
Greek yogurt, Whole milk, Sour cream, Cottage cheese, *Grated mozzarella cheese, *Grated cheddar cheese

Fruit and Vegetables ($27)
Strawberries, Bananas, Lettuce, Watermelon, Tomato, Jalapeno, Carrots, Mandarin oranges, Apples, Zucchini, Cucumber, *Broccoli (frozen), *Blueberries (frozen)

Prepared Foods ($7)
Granola (store bought), Macaroni and Cheese

Dessert ($5)
Ice cream, *Chocolate chips

Canned Items ($11)
Salsa, Tomato sauce (for pizza), Tomato sauce (for pasta), Olives, Tuna, Diced tomatoes

Condiments ($3)
Ketchup, Mustard, Taco sauce, Chili sauce, Barbecue sauce, Oil, Vinegar

Beverages ($6)
*Coffee, *Tea

How about you?  What does your family eat in a week?



  1. I have a family with four children ages 1-5 and I am always struggling with how much to buy, what to eat, meal planning, etc. Seems like we eat more than what you have shown. Do you really only use 1 gallon of milk in a week? I think we use at least three! I'd love to see a meal plan. Thanks for sharing, I like to see what other moms with lots of littles do too!

    1. The photo shows nearly all that we eat in a week. We do use only one gallon of milk but there are seasons when we use two or more. Some foods are not shown because they were in the freezer and didn't really display well, but I indicated those. And, I think we are already nearly through our fruit, which goes to show that I still get it wrong! :). I had thought of a meal plan but wasn't sure if anyone was interested. I will work on a post for that. Blessings to you as you serve your family!